Kávová kultura


Jaká je historie kávové kultury v Česku? Káva se zde objevila na samém počátku osmnáctého století. A to konkrétně v Brně. Prvním kavárníkem byl Achmet, přistěhovalec z Turecka. Do našeho hlavního města Prahy káva doputovala až o jedno desetiletí později. Přinesl ji tam arménský obchodník a spisovatel Georgius Deodatus Damascenus. Zpočátku podával kávu na ulici. Lidé byli zvědaví na orientální pochoutku, kterou do té doby neznali. Káva totiž tehdy byla považována pro svou hořkou chuť za žaludeční lék a byla k dostání pouze v lékárnách. Díky zvědavosti a zájmu lidí si Deodatus mohl v roce 1714 pod Malostranskou věží otevřít první pražskou kavárnu. Nesla název U Zlatého hada. Zpočátku bylo pití kávy vyhrazeno jen těm nejbohatším vrstvám obyvatel. Později se zvyk pít kávu rozšířil od služebnictva v panských domech až k lidovým vrstvám obyvatel.

Kávová kultura v Česku dnes

Kávová kultura je v Čechách na velmi vysoké úrovni. Lidé vyhledávají kvalitní kávu a není jim jedno, co pijí. Na vzestupu jsou malé pražírny kávy. Češi totiž vyhledávají kvalitu. Chtějí vědět, kde má jejich káva původ. Kdo ji vypěstoval, v jakém nákladu, za jakých podmínek. Obecně také více dbají na kvalitu přijímaných potravin. Káva totiž není pouhý nápoj hasící žízeň. Do určité míry reprezentuje specifický životní styl. V kavárnách se odehrávají důležitá setkání a pracovní schůzky. S rozvojem moderních technologií se kavárny pro mnoho digitálních nomádů staly plnohodnotnou pracovní kanceláří s podnětným prostředím.

Jak chutná správná káva?

Obecně lze říci, že dobrá káva by neměla být mdlá. Naopak by měla mít plnou a čistou chuť. Kvalitní káva vám zanechá v puse zajímavý a příjemný nasládlý pocit. Na množství kofeinu z hlediska kvality zase tak nezáleží. Obecně má například káva arabica jemnější chuť a obsahuje nižší množství kofeinu než robusta. Záleží však čistě na preferencích každého, které chuti dává přednost.

Komentáře