Čajová kultura

 

Když mluvíme o čaji, musíme zmínit fakt, že jeho kolébkou je Čína. Podle legendy za vznikem čajové kultury stála vlastně náhoda. Kdy terapeutovi čínského panovníka náhodou do šálku spadly lístky. A panovník byl poté uchvácen omamnou vůní a lahodnou chutí čaje. Tato legenda je datována do roku 2337 př. n. l. Ke skutečnému rozmachu pěstování čaje ovšem v zemi dochází až ve 4. až 5. století našeho letopočtu. Čína si potom udržela status největšího světového vývozce čaje až do poloviny 19. století.

Historie čajové kultury v Česku


První písemné zmínky o čaji najdeme až v dílech zasloužilých českých spisovatelů Jana Nerudy a Karla Havlíčka Borovského. Dle těchto písemných pramenů na našem území čaj prodával koncem osmnáctého století kupec Jan Alois Svatojánský. O opravdovou propagaci nápoje, který dnes již považujeme za naprostou samozřejmost, se postaral v českých zemích až spisovatel a nadšený japanolog Joe Hloucha. Ten zde v roce 1908 založil první čajovnu po vzoru těch japonských.

Čajová kultura v Česku dnes


Česku sice chybí vlastní čajový obřad a tradice. Nemáme Tea Time nebo High Tea jako ve Velké Británii. Ani samovar jako v Rusku nebo složitý spirituálně podmíněný čajový obřad jako v Japonsku. Co však k čajové kultuře v Česku rozhodně patří, to je množství útulných čajoven a specializovaných obchodů se sypanými čaji. V posledních letech dochází k vzestupu čajové kultury. Lidé mají obecně větší zájem o kvalitní potraviny a nápoje.

Nezanedbatelná je také spirituální složka. Když vejdete do čajovny, ocitáte se okamžitě v jiném světě. Všude se line příjemná vůně, lidé se chovají vstřícně a ohleduplně, vládne všudypřítomný klid. Z reproduktorů se ozývá kvalitní orientální hudba nebo vkusná word music. S kulturou čaje se u nás pojí klid, rozjímání a vystoupení ze shonu moderního světa.

Komentáře